Smetanova Litomyšl

Osmapadesátý ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl, odehrávající se ve stejnojmenném městě ve východních Čechách, v těchto dnech právě vrcholí. Druhý nejstarší hudební festival v České republice, probíhající ve velkolepém areálu Státního zámku Litomyšl, nabízí nevšední zážitky, prvotřídní interpretační výkony a pozoruhodnou dramaturgii. Festival s přízviskem genius loci divákům s každoroční pravidelností představuje operní inscenace, galakoncerty, oratoria, písňové večery, kantáty a celou řadu dalších unikátních vystoupení.

Jedním z úsWP_20160617_016tředních představení tohoto ročníku je i baletní inscenace Carmina Burana, kterou na festivalu předvedl soubor baletu MND Ostrava. Carmina Burana, jež patří k nejhranějším skladbám 20. století, je kantátou německého skladatele Carla Orffa, složenou na motivy stejnojmenného souboru středověkých milostných, náboženských a satirických básní a písní. Ztvárnění skladby, jež se odehrálo ve druhém nádvoří disponující jedinečným výsuvným zastřešením, je dle slov organizátorů baletním poselstvím o osudovém kole štěstí a nadčasovým zpracováním chorálu o lásce muže a ženy.

Osvětlení představení Carmina Burana kompletně zajistil pan Stanislav Dvořák působící v Moravskoslezském národním divadle; jeho jednoznačnou volbou pro feWP_20160617_024stival byl výkonný pult grandMA2 light. Multifunkční konzole grandMA2 light, jež divadlo disponuje, avšak kvůli vysoké vytíženosti divadla nemohla být použita, a pult byl pro festivalové představení zapůjčen firmou LightNeq s.r.o., jež pro divadlo zajišťovala také dodávku domácího pultu. Sériová řada grandMA2, jež je plně kompatibilní s první řadou grandMA, je vhodná pro všechny osvětlovací segmenty, a nachází široké uplatnění při různých příležitostech.

GrandMA2 light disponuje 3x integrovanou barevnou dotykovou obrazovkou 15,4”, integrovaným 9” SVGA multidotykovým displejem, 15 plně programovatelnými motorickými fadery, 35 programovatelnými tlačítky, 2x motorizovanými playbackovými fadery 100mm A/B, zabudovanou vysouvací alfanumerickou klávesnicí a řadou dalších nejmodernějších technologií. A jaké byly celkové dojmy z představení? „Absolutní spokojenost s pultem, spolehlivost a jednoduchá ovladatelnost“, shrnuje po závěru vystoupení pan Dvořák důvody, které činí pult automatickou budoucí volbou.