MA Lighting

Products that set the standard
Since its foundation in 1983, MA Lighting has expanded to become an international leader for computer-controlled lighting consoles, networking components and digital dimming systems. This success is based on solid reasons: With its commitment and power to innovate, MA Lighting meets the growing demands of a constantly changing industry and develops product solutions for tomorrow.

Produkty MA Lighting
Outline Audio

Výroba legendárních produktů této značky započala již v roce 1973. Její zakladatel Guido Noselli dovedl firmu mezi špičkové výrobce díky mnohým patentům, na jejichž základě se dodnes vyvíjí další špičková zařízení. Portfolio Outline Audio obsahuje malé, střední ale i velkoformátové reproduktorové soustavy, stejně tak inovativní DSP produkty a další podobné technologie pro koncertní zvuk a stálé instalace.

Produkty Outline Audio
Milos Structural Systems

Milos produces a wide range of products and structural solutions with the flexibility to change and adapt to required conditions. Customers are provided with the versatility they need, when they need it. Maximum value of money is delivered with each product offer to help customers build their business while Milos keeps pace with their evolving demands.

Produkty Milos
Robert Juliat

Established since 1919, Robert Juliat is a French manufacturer of high quality lighting equipment for theatres, opera houses, events and architecture. World leader in followspot design, including the Award winning 1200W Super Korrigan,1800W Victor and the ground breaking 4000W HTI Lancelot, the product range also includes tungsten, discharge and LED zoom profiles, Fresnels, PCs and dimmers.
All fixtures are designed for ergonomic perfection, optical and mechanical excellence and cover every need from the smallest theatre to the largest spectacular.

Produkty Robert Juliat
SRS Light

SRS Group focuses on the design and construction of lighting and rigging equipment. Apart from dimmers, splitters, lighting consoles and DMX switch packs, SRS also develops and produces wired and wireless motor controllers and other gear of stage machinery. All SRS’s products deliver maximum reliability, durability, and the simplicity of control. SRS is happy to make variations of their products in order to satisfy customer’s needs. Custom made devices, DMX boards, high-quality PDUs, patch panels and boxes, connector reductions, cables and other devices are always a challenge for SRS.

Produkty SRS Light

O společnosti

Firma LightNeq s.r.o. zajišťuje distribuci a prodej profesionální zvukové, světelné a audiovizuální techniky. Provádíme záruční i pozáruční servis a poskytujeme komplexní služby včetně individuálního přístupu k zákazníkům. Jme dovozci významných světových značek v oboru. Pomocí našich partnerů jsme schopni zajistit podporu v rámci celé České a Slovenské republiky. Naši zákazníci jsou jak menší uživatelé profesionální techniky, tak i největší produkční a pronájmové společnosti nebo instituce jako jsou divadla nebo městská kulturní zařízení.
Technická podpora
Řízení a nastavování zvuku, světel a videa ve své relativně krátké historii prošlo poměrně častými změnami, a to hlavně v přechodu z analogového systému na digitální. A také enormně zvyšujícími se nároky na organizaci prostředí, ve kterém operátor pracuje. I když se výrobci snaží tomuto problému předejít, je přesto potřeba odborné rady nebo konzultace. Naše společnost nabízí konzultaci přímo na čísle technické podpory pro světlo a video 608 006 610 a pro zvuk 723 443 456. Další možností, jak nás kontaktovat pro technickou radu je e-mail info@lightneq.cz.

Ve firmě CSound zastoupené jejím majitelem Standou Plochem se rozhodli inovovat a zároveň rozšířit zvukový aparát, který by … Číst dále

Ke konci roku 2016 došlo k částečné obnově technického zázemí a … Číst dále

Janáčkovo divadlo v Brně je vyhledávanou a respektovanou scénou, jejíž historie vzniku sahá až k počátku dvacátého století, kdy se … Číst dále